Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
14. Dönem POMEM Mezuniyet Töreni
 
        14. Dönem POMEM Mezuniyet Töreni 04.09.2015 Cuma günü saat 09:00 da Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde,  Ak Parti Bilecik Milletvekili Hail Eldemir, Bilecik Vali Vekili Hıdır Kahveci, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Harun Tunçel, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Mennan Çokhızlı, 9. Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Yiğit ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.14. Dönem POMEM Mezuniyet Töreni 04.09.2015 Cuma günü saat 09:00 da Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde,  Ak Parti Bilecik Milletvekili Hail Eldemir, Bilecik Vali Vekili Hıdır Kahveci, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Harun Tunçel, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Mennan Çokhızlı, 9. Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Yiğit ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.
 
        Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürümüz Sayın Sadettin AKSOY;
        Sayın Valim, İlimizin saygıdeğer protokolü, değerli Polis aileleri, kıymetli basın mensupları,Sayın Valim, İlimizin saygıdeğer protokolü, değerli Polis aileleri, kıymetli basın mensupları,
14. Dönem mezuniyet ve yemin törenimize katılmakla bizleri onurlandırdığınız için tüm mezun arkadaşlarım adına saygılarımı sunuyorum.
Sayın Valim, değerli konuklar,
        Kolluk faaliyetleri, bir milletin teşekkülünden hemen sonra başlamış ve her zaman bununla iç içe olmuştur. Bir Millet, Devletleştikten sonra sınırlarını korumak için güçlü bir orduya ve vatandaşlarının huzur ve güvenini sağlamak için de güçlü bir kolluk kuvvetine ihtiyaç duyar. Bu kolluk gücü ülkemizde Polis Akademisine bağlı olarak PAEM, PMYO ve POMEM’ ler tarafından yetiştirilmektedir. 4 yıllık Üniversite mezunlarının KPSS puanı, mülakat ve spor sınavları ile ayrıca boy kilo yaş gibi bir takım fiziksel özelliklere göre polis mesleğine alındığı Eğitim Merkezlerimiz bu kaynaklardan biridir. 6 aylık mesleki eğitimden geçen öğrencilerimiz görev yeminlerini ettikten sonra yurdumuzun çeşitli bölgelerinde göreve başlamaktadır. Bu gün farklı farklı lisans bölümlerinden mezun 411 öğrencimizin 56 ilimize uğurlamak üzere bir aradayız.
Değerli Polis ailelerimiz, bu gün evlatlarınızla, eşlerinizle, nişanlılarınızla, abi ve kardeşlerinizle ne kadar gurur duysanız azdır. Unutmayınız ki onların bu başarısının arkasında sizlerin de emeği çoktur. Dolayısıyla mezunlarımız da sizlerle o denli gurur duymaktadır. 
        Sevgili Polis Memuru kardeşlerim, bu gün sizin için tarihi ve kutsal bir gün. Devlet ile nişanlılık döneminizi tamamladınız ve bu gün edeceğiniz yeminle Devletle nikâhınız kıyılacak. Bu günden sonra sizler Türkiye Cumhuriyeti devletinin yılmaz, yorulmaz ve sadakatli birer koruyucusu, binlerce yıllık bu soylu ve yüce milletin hizmetkârı olacaksınız. Ulu önder Atatürk’ün ilke ve inkılaplarından ve devlete sadakattan sapmadan ülkenize hizmet edeceksiniz. Kimliğiniz, üniformanız, silahınız ve sahip olduğunuz yetkiler aziz Türk milletinin size emanetleridir ve bunların kötüye kullanılması unutmayınız ki emanete hıyanet etmektir. Bu kutsal yuvadan bu gün görevlerine uğurlayacağımız sizlerin, görevlerini yüksek görev bilinci ile yerine getireceğinize dair inancım tamdır.  Değerli arkadaşlarım, içinde bulunduğumuz dönemde ülkemiz genelinde kaos ortamı yaratmak isteyen terör örgütleri ve her türlü propaganda yaparak bu örgütlere ortam sağlayan nifak çetelerinin varlığı malumunuz.Sevgili Polis Memuru kardeşlerim, bu gün sizin için tarihi ve kutsal bir gün. Devlet ile nişanlılık döneminizi tamamladınız ve bu gün edeceğiniz yeminle Devletle nikâhınız kıyılacak. Bu günden sonra sizler Türkiye Cumhuriyeti devletinin yılmaz, yorulmaz ve sadakatli birer koruyucusu, binlerce yıllık bu soylu ve yüce milletin hizmetkârı olacaksınız. Ulu önder Atatürk’ün ilke ve inkılaplarından ve devlete sadakattan sapmadan ülkenize hizmet edeceksiniz. Kimliğiniz, üniformanız, silahınız ve sahip olduğunuz yetkiler aziz Türk milletinin size emanetleridir ve bunların kötüye kullanılması unutmayınız ki emanete hıyanet etmektir. Bu kutsal yuvadan bu gün görevlerine uğurlayacağımız sizlerin, görevlerini yüksek görev bilinci ile yerine getireceğinize dair inancım tamdır.  Değerli arkadaşlarım, içinde bulunduğumuz dönemde ülkemiz genelinde kaos ortamı yaratmak isteyen terör örgütleri ve her türlü propaganda yaparak bu örgütlere ortam sağlayan nifak çetelerinin varlığı malumunuz.
        Böyle bir ortamda bize ve size düşen görev hiç durmadan yılmadan çalışmak, Orta Asya’dan bu coğrafyaya gelerek yurt edinip devlet kuran atalarımıza layık birer vatan evladı olmaktır. Bu günden itibaren sol göğsünüzde kalbinizin tam üstünde ve şapkanızda başınızın üstünde taşıyacağınız polis yıldızı sadece bir arma değildir. Üzerinde ay yıldız, çift başlı kartal, defne dalı, sekiz köşe ve ellidört şua bulunmaktadır. Bu figürlerin her biri ayrı değerleri ve tarihi süreci simgelemektedir.  Böyle bir ortamda bize ve size düşen görev hiç durmadan yılmadan çalışmak Orta Asya’dan bu coğrafyaya gelerek yurt edinip devlet kuran atalarımıza layık birer vatan evladı olmaktır. Bu günden itibaren sol göğsünüzde kalbinizin tam üstünde ve şapkanızda başınızın üstünde taşıyacağınız polis yıldızı sadece bir arma değildir. Üzerinde ay yıldız, çift başlı kartal, defne dalı, sekiz köşe ve ellidört şua bulunmaktadır. Bu figürlerin her biri ayrı değerleri ve tarihi süreci simgelemektedir.  
        Defne dalı; kahramanlık, şan, erdem ve görkemi temsil eder.
Çift başlı kartal;  ululuk ve yükseklik timsalidir. Kartalın başlarından biri doğuya diğeri batıya bakmaktadır. Türklüğün ülküsünü doğu batı hakimiyetini ve geçmişten geleceğe ebedi var oluşu ifade eder. Ayrıca bin yıldır bu topraklara hükmetme ve güç kudret ve bağımsızlık anlamlarına da gelmektedir. 
        Ay yıldız; bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin bayrağı, Vatanı savunmak ve uğrunda şehit olmayı, Türklüğün sonsuza dek süreceğini ifade eder.
Sekiz köşeli yıldız; Sekiz ana kuralı ifade eder. 1- Atatürkçü 2- Yurdunu seven 3- tarafsız 4- bilgili 5- Cumhuriyete bağlı 6- Bayrağa saygılı 7- Milletini seven 8- Üniformaya saygılı.
54 ilke de ahlaki değerleri ifade eder.  İyi ahlaklı, faziletli, nezaketli, merhametli, itaatli, izzet nefisli, karakterli, barışçı, haysiyetli, sabırlı, doğru, mütevazi, mert, cesur, temkinli, soğuk kanlı, güçlü, vakarlı, feragatkâr,  fedakar, intizamlı, adil, azimli, yasaya saygılı, yardımsever, kültürlü, ketum, diğergam, çalışkan, meslektaş sevgisi, vazife sevgisi, meslek sevgisi, amir sevgisi, vefakar, haksever, aile sevgisi, disiplinli, namuslu, saygılı, Allah korkusu, vicdan temizliği, temiz ve sıhhatli, terbiyeli, imtizaçlı, sebatkar ve mesuliyetli.
        Görüldüğü üzere genel anlamda bin yıldır, modern olarak da 170 yıldır, görev yapan Türk Polis teşkilatının görev anlayışı, başımızın ve kalbimizin üzerinde yazılıdır.Görüldüğü üzere genel anlamda bin yıldır, modern olarak da 170 yıldır, görev yapan Türk Polis teşkilatının görev anlayışı, başımızın ve kalbimizin üzerinde yazılıdır.
Sözlerime son verirken, siz değerli misafirlerimizi saygı ile selamlıyor, mezun polis memurlarımıza en iyi temennilerimle uğurluyorum. Hepinizi Allah korusun, yolunuz açık olsun. 

        Konuşmaların ardından 14'üncü dönem mezunlarına diplomaları verildi.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • POLİS AKADEMİSİ
  • E-DEVLET HİZMETLERİ
  • EGM ÇOCUK SAYFASI
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU